Sayfalar

20 Temmuz 2012 Cuma

Bel Fıtığı

17.07.2012'de DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ameliyat oldu, ertesi gün taburcu oldu annecim. Ameliyattan bir ertesi gün, 3. kattaki evine merdivenleri çıkarak tek başına ulaşmış, hem de dinlenme gereği bile duymamış. Hem bel fıtığı, hem belinde kayma varmış, hem de omurlarının arası kireçle dolmuş. Beline 2 platin çivi çakılmış, kayma düzeltilmiş ve temizlenmiş. Ameliyatı yapan Prof.Dr. Kemal Yücesoy'a buradan çoookk teşekkür ederim. Mesleğinin zirvesinde, çok başarılı, günde 7-8 ameliyat yapan çok iyi bir beyin ve sinir cerrahı! Annemin 20 gün kadar sıkıntısı olurmuş, çabuk iyileşmek istiyorsa bol bol yürümeli ve merdiven inip çıkmalıymış. 6 ay sonra ameliyat olduğunu bile unutacak kadar iyi hissedecekmiş!

Annem ameliyat olalı 3 gün oldu. Her sabah ağrı kesici iğne vuruluyor (toplam 6 iğne vermiş doktor), antibiyotik ve ağrı kesici ilaçları var. Bu şekilde ağrılarını minimuma indiriyor. Kendi başına yürüyebiliyor, oturabiliyor, yatakta yön değiştirebiliyor. Yürürken ve otururken çelik korse takıyor. Yatarken takmasına gerek yokmuş. 1 ay bu şekilde çelik korse takacakmış, sonra ona ihtiyacı kalkmayacakmış. 1 ay sonra kontrolü varmış.

Ohhhh şükürler olsun. Mutluyum.

2 yorum:

  1. Ameliyat sonrası şikayetlerinizde azalma oldumu ne kadar sürede normal hayatınıza dönebildiniz. Ben kemal beye ameliyat olalı 20 gün oldu bende sadece bel kayması vardı. Şu an eğilemiyorum belim donuk gibi katı ve gergin sanki. Ameliyatın ilk günlerine göre daha iyi durumdayım ama ayak parmağımdaki hafif karıncalanma hissi ameliyattan sonra geçmedi hala devam ediyor. Benimle aynı ameliyatı yaşamış insanların deneyimleri ve yaşadıklarını öğrenmek istiyorum. Benimle irtibata geçmek isterseniz buradan telefonumu verebilirim

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Annem bu ameliyattan iki sene sonra tekrar ameliyat olmak zorunda kaldı maalesef. korkunç ağrıları vardı. sinirlerinde iltihaplanma oluşmuş ve ağrıları dayanılamayacak boyuta gelince bu sefer başka bir doktora başvurdu. İkinci ameliyattan sonra ağrıları önemli ölçüde azaldı. Şimdi eğilip kalkarken zorlanıyor, sabahları ilk adımlarını atarken sıkıntı çekiyor ama açılınca rahatlıyor. Kendi kendine yetebiliyor. Mecburiyet olmadıkça ameliyat olmamak en güzeli ama ağrı ile de yaşanmıyor ne yazık ki. Size de geçmiş olsun.

      Sil