Sayfalar

1 Kasım 2012 Perşembe

Doğan Cüceloğlu : Yetişkin Çocuklar

Yetişkin Çocuklar, Doğan CüceloğluKurban Bayramı tatilinde pek bir etkinlik yapmasam da, kitap okumak için bulduğum fırsatı değerlendirdim. Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı bu. Halk Kütüphanesinden ödünç aldım. Doğan Cüceloğlu büyük bir üstad, kullandığı dili, yöntemi çok beğeniyorum. Son derece akıcı ve anlaşılır bir üslubu var.

Çocuk yetiştirirken yapılan yanlışları, uygulanması gereken doğruları, hemen herkesin karşılaşabileceği yapıda bir aile olan Hatice hanımın ailesi üzerinden, Yakup Bey'le söyleşi yaparak anlatıyor yazar.

Yetişkin çocuk kavramı ile bedenen gelişmiş ama duygusal olgunluğa erişememiş insan anlatılıyor. Tipik yetişkin çocuk davranışları şu başlıklarda toplanmış: Neşesiz - küskün insan, asık suratlı - kızgın insan, gergin insan, saldırgan insan, pısırık insan, yobaz - bağnaz insan ve tutkunluğu olan insan.

Aile sistemi, aile sisteminin gereksinimleri, ailede gerçekleşmesi gereken 5 temel özgürlük, utanca boğan aile kavramı, savaşçı tutumu kitapta ayrıntılarıyla anlatılmış.

Her insanın içinde bir iç çocuk ve iç anababa olduğundan söz ediyor yazar. İç çocuk kişinin özünü, iç anababa da toplumun beklentilerini simgeliyor. Bu ikisi arasında ne kadar sert çatışmalar yaşanırsa, kişi o kadar bocalıyor ve sağlıksız oluyor. İşin özü bu aslında. Kişinin iç anababası ile iç çocuğu birbiriyle iltişim kurabiliyorsa, daha dengeli bir davranış ortaya çıkacaktır diyor yazar. Kişinin iç anababası mantıklı, iç çocuğu duygusal olduğu için, mutlaka farklı tarz tepkiler sergilemek isteyeceklerdir ancak önemli olan bunlar arasındaki iletişimdir.

Yazar olgun insanın özelliklerini de anlatmış kitabında. Kendi benliğinin sınırlarının farkında olma, kendini değerli bulma, beden,zihin ve manevi yaşam arasında denge kurabilme, heyecan ve duygularını tanıyabilme ve onları gerçekçi bir şekilde ifade edebilme, gelişmiş insanın özellikleri arasında anlatılmış. Sağlıklı aile düzeni de  Safiye hanımın ailesi üzerinden aktarılarak soyut bilgi depolaması yerine somutlaştırmış üstad birikimini.

Severek okudum, tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder