Sayfalar

24 Ocak 2013 Perşembe

Hastalıklar....

Çocuklarımda sağlık sorunları başgösterdi.

Deniz Baran'ım, geçtiğimiz hafta ateşlenmişti, hafif bir enfeksiyon geçirmişti. Kulak ve boğazında kızarıklık vardı. Antibiyotik kullandık. Ancak bu arada da artık ateşin etkisi ile mi, benden dolayı genetik yatkınlığından mı, başka bir şeyden mi bilemiyorum, ağzında mantar oluştu. Buna ilişkin bugün doktorumuz ilaç verdi (zaten eczacının verdiği ilaçla aynı doktorun verdiği ilaç, sadece doktorumuz dozunu arttırdı mantar damlasının), ayrıca vitamin de verdi (ben de evdeki kompleks çocuk vitaminini destek olarak kullanıyordum). Bunun yanısıra Deniz Baran'ın sol kulağında kir birikmiş. Doktor, asla pamuklu çubuk kullanmayın dedi. Ben zaten pamuklu çubuğu sadece dış kulağı temizlemekte kullanırım, içe sokmam, karşıyım. Ama babasından dolayı bir genetik yatkınlığı olabilir dedim, doktorumuz evet olabilir dedi!

Şu genleri alsam, çarpsam çarpsam duvara!

Küçük fındığım Barış Çağan'ımda da geçtiğimiz hafta ateş, kulak ve boğazında kızarıklık vardı, o da enfeksiyon geçiriyordu. Onun için verilen antibiyotiği de kullanmama rağmen, öksürüğü kalmıştı. Bronşiolit olmuş kuzum. Doktorumuz ilaçlarını değiştirdi. Onun da sol kulağında su toplamış. Bunu aşmak için damla verdi.

Bunun dışında her gün çocuklarımı dışarı çıkarmam gerektiğini söyledi. Bu mümkün değil. En azından şimdilik! Zira oturduğum semtte çocuk parkı bile yok! (var olan bir çocuk parkında oyuncaklar güvenliksiz ve paslı, ayrıca tam 3-4 yolun birleştiği bir kavşakta!. Her türlü zehirli egsoz gazlarına maruz kalabilirler)

Deniz havası alacaklar dedi. Bu pazar yağmur yağmazsa İnciraltına piknik yapmaya gidelim bari.

Her gün yıkanacaklar dedi.

Barış'ımın bronşiolitinin kolaylıkla geçmesini istiyorsam, evde yemek, yağ, ter, sigara kokusu olmamalıymış. Ev sık sık havalandırılmalıymış. Havalandırmasına havalandırırım da, dışardaki kömürlü pis hava oğluma iyi gelir mi?! İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu konuda hiçbir çalışma yapmıyor maalesef, İzmir'de yoğun bir kirli hava, insanı ciddi bunaltıyor...

Evde sigara içen var mı dedi, yok dedim. Babası arada dışarda içiyor ama evde asla içmez dedim. Farketmez, ha dışarda içmiş, sigara kokusunu çocuğa getirmiş, ha yanında, değişmez. Derhal sigarayı bırakacak dedi. Zaten ayda 1 veya 2 paket anca içiyor bildiğim kadarıyla. Bazı günler 1 - 2 tane içiyor, bazı günler hiç içmiyor. Bırakması zor olmaz.

Ayrıca bronşiolit nedeniyle balgam söktürücü verdi. Balgamı kakası ile (sümüksü bir kaka yapabilirmiş ve bu da pişiğe neden olabilirmiş, sudo kremi iyice sürmeliymişim önlem olarak) veya kusarak atabilirmiş. 

Bu kış bizim için zor bir kış. Allah beterinden korusun. Rabbim taşıyamayacağımız yükle bizi sınamasın. Nice ağır hastalıklar geçiren çocuklar var, Rabbim bütün çocukları korusun, şifa versin...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder