Sayfalar

27 Şubat 2013 Çarşamba

Buzdan Heykeller

Buzdan Heykeller
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kazanım ve Göstergeleri
Dil Alanı
Dili iletişim amacıyla kullanır.
Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.
Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
Dinledikleri/izlediklerini müzik yoluyla sergiler.
Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Malzeme:
Öykü: “Ülkenin birinde durmadan dans eden çocuklar varmış. Bütün gün dans etmekten çok hoşlanırlarmış. Güneşin sıcaklığına aldırmadan hep dans ederlermiş. Günler geçmiş havalar giderek soğumaya başlamış, rüzgâr onları üşütüyormuş ama bir türlü dansı bırakıp eve girmek istemiyorlarmış. Kar yağmaya başlamış. Dans etmekten karın yağdığını fark etmemişler. Ama hareketleri artık çok zor yapıyorlarmış. Giderek daha yavaş, daha ağır hareket etmeye başlamışlar. Ve sonunda hiç hareket edemez hale gelmişler. Artık onlar evlerinin bahçesinde tekrar güneş açıp kendilerini eritene kadar buzdan birer heykel olmuşlar. Uzun süre bu şekilde kalmışlar. Günler geçmiş, havalar tekrar ısınmaya başlamış. Heykeller tek tek sıcaktan erimeye başlamış.Çocuklar soğuktan donan kol ve bacaklarını yavaş yavaş hareket ettirmeye çalışmışlar.Vücutlarındaki tüm buzlar erimiş ve çocuklar yeniden dans etmeye başlamışlar.”
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uygulama:
Sınıfta çocukların birbirlerinin hareketlerini engellemeyecekleri geniş bir alan seçilir ve yukardaki öyküye uygun hareketleri canlandırmaları istenir.
Karların sıcakta neden eridiği, rüzgarın nasıl üşüttüğü gibi doğa olayları konusunda çocuklara sorular sorulur ve sohbet edilir.
Daha sonra yapılanlar özetlenerek etkinlik sonlandırılır.

Bizim Uygulamamız : Bu oyun, Deniz Baran'ın en sevdiği oyun oldu. AÇEV'de keşfettiğimden beri her gün oynuyoruz. İnanılmaz keyif alıyor. Barış da katılıyor ve ben deee! Hep birlikte deli gibi eğleniyoruz. Ben bu oyunu mevsimleri de işin içine katarak oynatıyorum. Sıra ile hikayeyi ilkbahardan başlatıyorum, yaz, sonbahar, kış... Buna uygun hava olayları anlatıyorum. Yaz geldi, hava ısındı diyince Deniz canlandırma olarak su içiyor, terini siliyor. Sonbahar gelip rüzgar esince yapraklar dökülünce titriyoruz, üşüme hareketleri yapıyoruz dans ederken. Kış gelip kar yapınca hareketlerimiz yavaşlıyor ve donuyoruz. Sonra ilkbaharda yeniden canlanıyoruz, ağaçlar yeşeriyor, kuşlar ötüyor, havalar ısınıyor :))) Hem eğlenceli hem öğretici bir aktivite oluyor. Sevdik tavsiye ederiz.


Havalar serinleyince hareketlerimiz yavaşladı

dans dans dans

Deniz Baran kış gelince kar yağdı ve dondu

Barış da eğlencenin doruklarında 

başka bir donma anı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder