Sayfalar

10 Mayıs 2013 Cuma

Barış Çağan İçin Etkinlik Önerileri 1Oyun önerileri hürriyet aile'den 1–2 yaş döneminde:
• Artik nesneler ile resimlerini eşleme çalışmaları yapabilirsiniz. Örneğin, top resmini gösterip, bir arada duran top, araba ve bebekten resimdekini getirmesini isteyebilirsiniz.
• Tek nesnenin tanıtıldığı kitaplardan adını söylediğiniz nesnenin ya da varlığın sayfasını bulmasını isteyebilirsiniz. Sayfayı bulduğunda bunun hakkında konuşabilirsiniz.
• Bebeğiniz artık ayakta durabildiği ve yürüyebildiği için beden hareketleri ile eşlik edebileceği şarkılar öğretebilirsiniz.
• Ona bezini getirmek, kağıdı çöpe atmak gibi basit görevler verebilirsiniz.Ben henüz eşleme çalışmalarına geçmedim. Her çocuğun ilgi alanı farklı. Barış Çağan şu sıralar 15 aylık.

Barış'ım basit komutları anlayabiliyor, yerine getirebiliyor. Mesela kapıyı kapat, topu at, kaçma gel buraya (bu sırada gülerek kaçıyor) gibi...

Konuşulan hemen her şeyi anlayabiliyor. Ayakkabısını çıkarıp düşürmese bari demiştik, bize bakarak az önce bıraktığı ayakkabısını tekrar zorlamaya başlamış ve buuuu demişti!

Çeşit çeşit kitaplarımız var ve buradan türlü türlü nesne, hayvan vs. öğreniyoruz.

Kendi kendine mırıldanıyor ve dans ediyor. Özellikle uykudan önce mutlaka iki oğluma da türkü okuyoruz. Türkülerimizi sevsinler, kulak aşinalığı oluşsun istiyoruz.

Halkaları çubuğa dizme ve kutuları üst üste dizme faaliyetleri yapıyoruz.

Her gördüğünü bu bu bu diye soruyor. Her birine cevap veriyoruz. Cevap verirken anlayabileceği, dil hareketlerimizi kavrayabileceği şekilde tane tane konuşmaya özen gösteriyoruz.

Birkaç ay içinde eşlemelere de geçmeyi planlıyorum, Duruma bağlı!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder