Sayfalar

10 Mayıs 2013 Cuma

Barış Çağan İçin Etkinlik Önerileri 2

Çocuğunuzu üst ve alt vücut gücünü kullanmaya özendirmek, ayrıca iletişim becerilerini güçlendirmek için aşağıdaki önerileri deneyin:

Basamaklardan güvenli iniş! Önce ayaklarını çevirip geriye dönmesine ve ayaklarıyla aşağıdaki basamağı yoklayıp bulmasına yardım ederek, bebeğinize merdivenden nasıl güvenli inileceğini öğretin. Bebeğinizin basamağa yaklaştığı her seferde, "geriye dön" ya da "önce ayaklar" gibi tutarlı yönlendirme sözlerini kullanın.


Çocuğunuza farklı türden kâğıtlar (ofis kâğıdı, mumlu kâğıt, alüminyum folyo vs.) verin ve bunları yırtmaya ya da buruşturmaya özendirin. Bu etkinlik ellerindeki küçük kasları geliştirmesine yardımcı olur ve yeni kavramlarla (örneğin, farklı kâğıtların farklı fiziksel özellikler taşıdığı olgusuyla) tanışmasını sağlar.

Farklı kâğıtların çıkardığı sesler üzerine konuşun. Görünüşe bakılırsa, en çok hangi sesler ve kâğıtlar hoşuna gidiyor? Bunu nasıl anlıyorsunuz?
İleri geri iletişimi özendirmek için aşağıdaki önerileri deneyin:
Çocuğunuzu belinden tutun ve ileri geri sallarken şu tekerlemeyi ezgiyle söyleyin: "Fış fış kayıkçı / Kayıkçının küreği / Hop hop eder yüreği / Akşama fincan böreği". Tekerlemenin "yüreği" kısmında çocuğunuzu havaya kaldırabilir ve burnunuzu boynuna sürtebilirsiniz. Bir müzik çalın ve çocuğunuzla dans edin. Ellerini tutun ve bir yandan diğer yana sallayın. Dizgini ona bırakın ve kendisini hareket aracılığıyla nasıl ifade ettiğini anlamaya çalışın

Haydi yapıştıralım oyunu. Bebeğinizi yüksek sandalyesine yerleştirin ve yapışkan tarafı dışarıda olan bir koli bandı ilmeğini eline verin. Bırakın, bandı parmaklarıyla, elleriyle ve kollarıyla yoklasın. Yapışkanlığa nasıl bir tepki veriyor? Size ne tür duygular iletiyor? Merak, eğlenme, düş kırıklığı ya da sinirlenme duygularından hangisini gösteriyor?

internetten alıntıdır.


Barış Çağan 1 yaşından beri koltuğa tek başına çıkıp inebiliyor. 1-1,5 aydır da sandalyeye çıkıp inebiliyor. Sanırım denge konusunda sandalyeyi daha zor buldu. bu nedenle biniş iniş konusunda 1 yaş civarında yol gösteriyordum ama şu anda buna gerek duymuyorum. Merdivenlerden tek başına inmesine izin vermiyorum. Hatadır değildir bilemem. Elimi bıraktırmıyorum, mümkünse asansöre biniyorum, değilse onu kucağıma alıyorum. Merdivenlerden çok düştüm ben, belki bu yüzden korkuyorum düşecek diye. Ama bakınız Deniz Baran'a, kendi kendine iniyor çıkıyor... Demek ki zamanı gelince ben de bu konuda esnek biri olabiliyormuşum.

Kağıtları buruşturup yırtmasına, ortalığa saçmasına her zaman izin veriyorum. Sorun, kitaplarda ortaya çıkıyor. Buna da engel olursam, sevineceğim.

Fışfış kayıkçı en sevdiği oyunlardan biri. göbek yağlarını yakmak için de birebir! Tavsiye ederim.

Barış Çağan'a yapıştırıcı içeren materyaller vermiyorum henüz. Zira her şeyi ağzına götürme dönemindeyiz hala ve yapıştırıcıları yemesini hiiç istemem. İnternetten bulduğum faaliyetlerden bazıları bunlardı, bizim uygulamamız da bunlar işte... Her annenin uygulama şekli başka başka. Benimkiler sadece kendimce öneriler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder