Sayfalar

8 Eylül 2013 Pazar

Barış Çağan'ın Gelişimi

01.09.2013 : Barış Çağan resmen iki yaş sendromuna girdi. Ürkmez İpekkum'a evlilik yıldönümümüzü kutlamaya gitmiştik. Doğanbey'e gezmeğe gittik. Dondurma isterim (dondu, anne dondu, donduuuuu diye ağlayarak) diye tutturup kendini yerlere atıp, kendisine verilen dondurmayı beğenmedi, çığlıklar, kıyamet.... Kabus gibiydi. Oğluşları alıp arabaya binip doğruca eve geldik. Artık sürekli ağlamalar, çığlıklar, her şeye ı ıh demeler... Çekeceğimiz var yani. Mümkün olduğunca inatlaşmamaya çalışıyorum, elimden geldiğince...

05.09.2013 : Barış Çağan ilk kez abi dedi. Daha önce aba, baba, adi, ani diyordu ama ilk kez anneannesine gitmek için arabaya binerken birdenbire abiiii dedi, artık her seferinde öyle söylüyor. 

İştahında azalma var. Mevsim geçişi veya iki yaş sendromunun etkisi olabilir diye düşünüyorum. Aman zaten şişman olmasın oğluşlarım, böyle gayet iyiler. Maşallah diyorum. 

Dün Egeland Aquapark'a gittik. Şişman çocukların sayısı oldukça fazlaydı. Hatta birkısım erkek çocuklarının memesi vardı! Bildiğiniz meme, 75 bedenden 80 - 85 beden civarına kadar vardı! Ben bu seneye kadar jinekomasti denilen kadın tipi meme büyümesini erkeklerde bu kadar yoğun görmemiştim! Acaba obeziteden mi, gıdalardan alınan hormonlardan mı?!

O nedenle oğullarımın gıdalarını çok önemsiyorum. Yazın deniz kenarında abur cuburun ayarı biraz kaçtı, hemen toparlamam lazım!

Egelandde kaymayı çok sevdi. Sık sık Barış'la kaydım. Anne kay kay diyerek tekrar tekrar kaymak istedi, birlikte kayarken kıkır kıkır güldü. 

Barış oyun oynamayı, dans etmeyi çok seviyor. Hareketli müzik duyunca "dan dan dan" diyor, ellerini kaldırıp evin içinde koşa koşa dans ediyor. Onu izlemek çok keyifli!

Kaka yaptığında haber veriyor. "anne kaka" diyor. 

Her konuşulanı anlıyor. hı hı veya ı ıh diye cevap veriyor. kelime dağarcığı gelişiyor. Hemen her şeyi sorup öğreniyor. Organlarını tanıyor, sorunca gösteriyor. Çok geveze. Sürekli anlamlı anlamsız mırıldanıyor, söyleniyor. Soru sorarken bu bu bu cevap alamazsa buuuuuuuaaaaaaaaaaaaaaaaa diye bağırıyor. Genelde sözcüklerin iki harfini söylüyor. Gö(z), sa(ç), bu(run) kay(dırak), şidi(şirin), anne, baba, abi, dede, şu an aklıma gelenler. Konuşma konusunda çok istekli ve sürekli alıştırma yapıyor. 

İşte böyleeee...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder