Sayfalar

21 Mart 2014 Cuma

İki Çocukla Şehiriçi Toplu Taşıma Araçları ile Yolculuk Etme Kuralları


Kural 1 : Asla elinize bir şey almayın, ne varsa tek bir çantaya sıkıştırın, tıkıştırın. Bir eliniz birinci, ikinci eliniz ikinci çocuğunuzla el ele tutuşmak içindir. 

Kural 2 : Mümkünse kol ya da omuz çantası kullanmayın, omzunuzdan düşüp canınızı sıkacaktır. En iyi seçim kesinlikle sırt çantasıdır. 

Kural 3 : Mümkünse gideceğiniz yere tek araçla ulaşmaya çalışın. İki çocukla indi bindi yapmak çok zordur. 

Kural 4 : Bebek arabası kullanmayın. O ancak iki çocuğu da aynı arabaya bindirecekseniz ve yürüyerek gidecekseniz işe yarar. Otobüs ve sair ulaşım aracına bebek arabası ile inip binmek kabus olabilir. 


Kural 5 : Bir toplu taşım aracına binerken küçük çocuğunuzu sol kolunuzla kavrayıp kucağınıza alın, büyük çocuğunuzla sağ elinizle el ele tutuşun. Önce büyük çocuğunuzu bindirin, ardından hemen siz binin ve ilk boş yere büyük çocuğunuzun oturmasını isteyin, hemen yanına küçüğü oturtun, yan koltuk boşsa siz oturun, ohhh deyin.


Kural 6 : Mümkünse dolu araca binmeyin. Çok zorda kalıp dolu araca binerseniz, kesinlikle yer isteyin. 


Kural 7 : Kapıya en yakın koltuğa oturun. İnerken ne kadar doğru seçim yaptığınızı göreceksiniz. 


Kural 8 : İneceğiniz durağa geldiğinizde, acele etmeyin, küçüğü kucağınıza alın, büyükle el ele tutuşun ve şoföre "iki çocuğumla iniyorum, acele etmeyin" diyerek uyarıda bulunun. 


Kural 9 : Gezinizin tadını çıkarın. Evde oturmak rahattır ama sıkıcıdır.

4 yorum:

 1. ne güzel yazmışsın yalnız bır de bebek arabalıysak o daha bır zor oluyor. otobüs gelmeden gozunuzu kestırdıgnız bırınden pesınen yardım ıcın soz alın, otobüse bındıgınızde asla alttan alan olup ne olacak bır kac durak sonra ınıcem dıye dusunup ayakta gıtmeyın baskı yaparak bırılerınıoturdugu yerden kaldırıp sız oturun yoksa çocuklarla orda oraya savrulurken çocuğunuzun guvenlıgı soz konsu olur. eger bebek emzık kullanıyorsa mutlaka yanınaza alın ve bağlayın kı çocuk yere atmasın. bır de otobüslerde bebekgın ustune ınce bır tul gecırın kı o kadar kalabalık ıcınde mılletın hastalıklarına maruz kalmasın....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok doğru eklemeler yapmışsın. ben bebek arabasına cesaret edemiyorum ama otobüse indi bindi dışında çok rahatlık sağlar kesinlikle.
   tül hem hastalıktan korur hem de bizim insanımız hemen bebeği elleme peşinde! (sen yurt dışında bunu yaşamazsın sanırım) elemek isteyen insanları bir nebze olsun tül engeller.

   Sil
 2. çok güzel bir yazı olmuş,
  iki çocukla çok zorlaşıyor gezmeler,
  Allah hepimizin çocuğuna sağlıklı, uzun ömürler versin:)

  YanıtlaSil