Sayfalar

12 Ağustos 2015 Çarşamba

Ürkmez İpekkum Plajı - Gümüldür Orman Kampı - DSİ Kampı

Geçtiğimiz hafta yıllardır gittiğimiz Ürkmez'in İpekkum plajına gidelim dedik. Evvelce de burası ile ilgili yazılar yazmışım ama tamamen kişisel paylaşımlarda bulunmuşum. Şimdi gitmek isteyebilecekler için bir yazı yazayım dedim.

Burası Gümüldür Orman Kampı ile aynı koyda. Biz genelde daha nezih olan İpekkum Tatil Köyü'nün plajından giriyorduk denize. İpekkum plajı kum. Yakınında pek çok apart bulunuyor. Tatil köyünde de uygun yer varsa yazlık ev kiralanabiliyor. Şemsiye ve şezlong 25 TL'ydi yanlış hatırlamıyorsam. Plajda tatil köyünün kafeteryası da var. Tuvalet, duş ve giyinme kabini ihtiyacınızı karşılayabilir, oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Ben tercih etmiyorum, yanımda getiriyorum her şeyi. Plajın arkasında bulunan bakkallarda da istediğiniz içecekleri ucuza alabilirsiniz. Yine tatil köyüne gelen kamyonetli manavdan çeşit çeşit meyve alıp afiyetle yiyebilirsiniz.

İpekkumun denizi sığ. Metrelerce gidip deniz seviyesinin dizlerinize geldiğini görebilirsiniz. Deniz içi ve plaj kum. Sıcaklık orta seviyede. Bu özellikleriyle tam çocuklara göre. Çocuklarım hem kumda oynamayı seviyor, hem deniz içinde yürüyor ve su oyunları oynuyor, ayakları acımıyor. Soğuk olmadığı için uzun süre suda kalabiliyorlar.

Her seferinde İpekkumdan giriyorduk, bu sefer Gümüldür Orman Kampı'ndan denize girmeye karar verdik. Girişler otomobil için 18 TL. Burada çadır kurabilir ya da günübirlik piknik yapıp mangal yakabilirsiniz. Günübirlikçiler için piknik masaları da var. Ama haftasonlarında çok çok kalabalık oluyor, benden söylemesi.

Gümüldür Orman Kampı'na haftasonu gittik ve memnun kalmadık. Çok yoğunluk vardı. Denizde köpüklenme olmuştu. Eşim biraz yürüyeceğim dedi ve sahil boyunca yürüdü. Koya dökülen Doğanbey tarafında 2, Gümüldür ve Ürkmez tarafında 2 tane olmak üzere toplam 4 dere bulunuyor. Daha önceden de dereleri biliyorduk ama bu kadar köpüklenme görmemiştim doğrusu. Eşim yürüyüşten gelince derelerden gelen parçaların denize döküldüğünü ve akıntıyla bulunduğumuz yere sürüklenip köpüklenme yaptığını net bir şekilde anlamış olduk ve 18 TL'mize kıyıp eşyalarımızı toplayıp koyun başladığı yere (yön tayinim sıfırdır, eşim 2 km güneye gittik diyor), DSİ kampının önüne gittik. Oradan da dere denize dökülüyor ama önüne set çekilmiş ve akıntıyla denize partikül gelmiyordu. En azından gözle görülen bir kirlilik yoktu. Çocukların tuvaleti gelince rica edip DSİ kampına girdik.  Etrafta başkaca bir tesis bulunmuyor.

Plaj yine kum. Ama denizde yer yer derinlikler bulunuyor. Dikkat etmek gerekli. Büyük oğlum Deniz az daha boğulacaktı. Denizi İpekkum plajı kadar sığ değil. Sıcaklık orta seviyede.
Gümüldür Orman Kampı Ağaçların altındaki kesim, çadır alanı. 

Gümüldür Orman Kampı Plajı 

Çocuklarım Gümüldür Orman Kampından denize giriyor, eşim köpüklerin sebebini araştırmak üzere yürüyüşte..


Gümüldür Orman Kampı Plajı

DSİ Kamp Alanı önündeki kum plaj

Açıkçası Gümüldür Orman Kampı ve İpekkum Plajının bulunduğu koydaki deniz temizliği nedir bilemiyorum ama mavi bayrak olmadığı için çok temiz olmadığı muhakkak. Ama kirlilik derecesinin çok yoğun olduğunu da sanmıyorum. Yine de haftasonlarında gitmemekte fayda var. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder