Sayfalar

13 Mart 2016 Pazar

Alerjik Astımla Başa Çıkmak Mümkün müdür?

Eşim kendini bildi bileli alerjik bir insan. Geçen sene testler yapıldı ve hemen her şeye ama en çok otlara ve selvi ağacına alerjisi olduğu ortaya çıktı. Alerjisi o boyuttaydı ki, üst üste hapşurmaktan burnunun kanadığını dahi biliyorum. Gecelerini uykusuz geçirdiğine de şahit oldum, çoğu geceler ruhum duymadı onun uykusuz sıkıntılarından haberdar olmadım. Ben doğal ürünleri denemeyi severim. Bir gün yaptığım bir araştırmada öğrendim evde öksürük şurubu yapmayı. Tarif, göğüs hastalıkları uzmanı Prof.Dr.Ahmet Rasim Küçükusta'ya ait. Bunu yıllardır yapıyorum. Tarifte bahsi geçen 100 gr taze zencefil kökü rendesi yerine 10 gr toz zencefil kullanıyorum. Zira taze zencefili bulmak her zaman mümkün olamayabiliyor.

Bir gece kocam astım öksürüğünden uyuyamayınca, iki ölçü kaşığı şuruptan vermemle öksürüğünün tak diye kesildiğine şahit olduk. Sonunda rahat bir uyku çekebilmişti. O zamandan beri, astım öksürüğü tuttuğu zaman her seferinde şuruptan içiyor ve her seferinde öksürük krizi geçiyor. Bu şurubu çocuklarıma da kullanıyorum. Çocuklarımın soğuk algınlığından mütevellit oluşan öksürüklerine de iyi geliyor.

Arkadaşlarımla eşimin astım sıkıntısını ve çözümümü paylaştım. Bir arkadaşımın eşi, garip bir şekilde eşimle hemen hemen aynı fizyolojik özelliklere sahip. Onun da hemen her şeye alerjisi varmış ve o da astımmış. Onlar da bir yöntem öğrenmişler, deniyorlarmış ve astım ataklarının garip bir şekilde gelmediğini fark etmişler. Tarif bir eczacıya aitmiş. Ben de hemen deneyeceğimi söyledim. Tarifi 1 haftadır eşime içiriyorum ve 1 haftadır eşimde astım atağı olmuyor. Hırıltısı ve öksürüğü yok, nefes darlığı da çekmiyor. İnşallah da olmaz. Tarif şudur :

1 demet maydanoz, az suda haşlanır, yumuşadığında 2 su bardağı süt katılarak kaynatılır. 10 dakika kadar kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. Karışım ılıyınca blendır ile karışımdaki maydanozlar parçalanır. Yarısı o akşam, diğer yarısı ertesi akşam içilir. 2 akşamda bir tarif yapılır. 1,5- 2  ay süren bir sürecin ardından astımın ciddi oranda düzeleceği söyleniyor. Dediğim gibi biz sadece 1 haftadır kullanıyoruz ve tam anlamıyla iyileşme olmasa bile şimdilik aldığımız sonucun oldukça yüz güldürücü olduğunu söylemeliyim.

Öncelikle ben doktor değilim. Bitki dermancı da değilim. Sadece kendi uyguladığım bir iki tarifi paylaşmak istedim, astımlı biriyle yaşadığım için bu illetin ne kadar sıkıntı verdiğini bilirim. Bu tarifleri uygulayıp uygulamamak size kalmış. Tariflerin içeriğindeki herhangi bir maddeye alerjiniz varsa, elbette ki uygulamamanız gerekir. Acil şifalar dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder